Základní škola a Mateřská škola Kolešovice, okres Rakovník

Velikonoční výstava

Sušárnu v Kolešovicích na Velký pátek 19. dubna 2019 zaplnila jarní a velikonoční dekorace vyrobená šikovnými dětmi z naší základní a mateřské školy. K vidění byly pomlázky, kraslice, zajíci, beránci, kuřátka a další tradiční velikonoční symboly z papíru a z ostatního materiálu. Jaro připomínaly květiny, motýli a broučci. Výstava se návštěvníkům líbila a tak se těšíme na příští rok.

Velikonoční projekt 2019

Stejně jako každý rok se i letos na Základní škole v Kolešovicích konal Velikonoční projekt. V pondělí v rámci velikonočních dílen žáci vyráběli nejrůznější velikonoční dekorace, obrázky a výrobky na velikonoční výstavu, pekli jidáše, připravovali pomazánky s jarními bylinkami.  Probíhal velikonoční florbalový turnaj nebo turnaj v deskových hrách o velikonočního zajíčka.  Děti se seznamovaly s rozdíly slavení Velikonoc v Česku a ostatních, především anglosaských zemích, plnily velikonoční kvízy a další soutěžní aktivity zaměřené na Velikonoce. 

V úterý žáci barvili a zdobili kraslice, pletli pomlázky, dokončovali výrobky na velikonoční výstavu, vyráběli velikonoční zajíčky i velikonoční přáníčka pro klienty Domova Kolešovice a při vycházkách poznávali jarní přírodu nebo uklízeli pozemky v okolí školy. Žáci sedmé třídy uskutečnili exkurzi do Botanické zahrady v Rakovníku, čekala je kvízová soutěž družstev  Easter Quiz Hunt (neboli Velikonoční kvízový hon) na základě anglické tradiční hry. Devátá třída podnikla vycházku k Přílepské skále. 

Žáky šesté i osmé třídy ve středu čekala exkurze do Rakovníka zaměřená na historii a jaro, osmáci si zahráli bowling. Žáci sedmé třídy hráli při vycházce po okolí Kolešovic různé hry a žáci deváté třídy při exkurzi v Kněževsi ve skupinách plnili úkoly z pracovního listu. Mladší žáci ještě odnášeli výrobky žáků školy na výstavu a podnikali vycházky do jarní přírody, neboť letos nám slunečné počasí opravdu přálo.  

Mgr. Eva Chalupová

Zápis do 1. třídy

V pátek 5. dubna se na naší škole konal zápis předškoláků do 1. třídy. Děti po škole doprovázely pohádkové bytosti- žákyně 9. třídy. S nimi plnily i některé úkoly: poznávání pohádek, barev, zavazování tkaničky  apod. Bylo zapsáno 15. žáků.

Divadelní představení „Divadelní učebnice aneb České divadlo 20. století“

V pondělí 8. dubna přivítala Základní škola Kolešovice opět po roce herce z Divadélka pro školy z Hradce Králové. Žáci 5. - 9. ročníku se těšili na divadelní představení „Divadelní učebnice aneb České divadlo 20. století“, které probíhalo formou neobvyklé výukové hodiny v podání zkušené herecké dvojice. Jednalo se o soubor ukázek z několika divadelních her významných autorů, mapující období od vzniku samostatného Československa až po současnost.
Prvorepublikovou atmosféru připomněl úryvek ze hry „Don Juan“ z repertoáru Osvobozeného divadla jako ukázku komediální tvorby dvojice Jiřího Voskovce a Jana Wericha. Předválečnou dramatickou atmosféru vystihl dialog z divadelního zpracování románu Karla Čapka „Válka s mloky“. Pro období nesvobody na české divadelní scéně v 50. a 60. letech 20. století měla zásadní význam tzv. „divadla malých forem“, nechyběla proto ukázka z kolébky české populární hudby, tedy pražského divadla Semafor a kabaretní scénka Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Sedmdesátá léta připomněla ukázka z legendárního muzikálu brněnského divadla Husa na provázku „Balada pro banditu“, kde byla požádána o hereckou spolupráci i dívka z publika. Anděla Boršová z 9. třídy se na chvilku proměnila v Eržiku, milou Nikoly Šuhaje loupežníka. Divadelní učebnice vrcholila ukázkou svérázného humoru Divadla Járy Cimrmana ze hry „Vyšetřování ztráty třídní knihy“, do níž byli opět zapojeni žáci 8. a 9. ročníku. 
Žáci se v průběhu sedmdesáti minut seznámili se základními informacemi o původu a významu jednotlivých autorů a jejich děl, zhlédli a poslechli si divadelní úryvky doplňující i příslušné hudební ukázky a zároveň se pobavili. Proto se již všichni těšíme na shledanou v příštím školním roce. 
Za ZŠ a MŠ Kolešovice Mgr. Eva Chalupová

Administrace
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace