Základní škola a Mateřská škola Kolešovice, okres Rakovník

Výlet 9. třídy do Srbska údolím Berounky

Zde jsme si prohlédli klášter a zevnitř i kostel Narození sv. Jana Křtitele a jeskyni sv. Ivana. V části skalního kostela je zachována přirozená travertinovájeskyně, zdobená původní krápníkovouvýzdobou. Hned vedle kostela, pod oknem Ivanovy jeskyně, vyvěrá silný pramen léčivé vody, Pramen svatého Ivana. 

Asi v polovině cesty k vyhlídce u kříže na vrcholu skály, na ostrohu nad údolím, je barokní kaple Povýšení svatého Kříže, odtud jsmevystoupali na prohlídkové místo, odkud je krásný výhled po okolí. Poté jsme se vydali do skanzenu Solvayovy lomy. Na komentované prohlídce jsme spatřili řadu sbírkových předmětů, které ukazují kolorit práce v lomu, od těžebních strojů přes důlní mechanizaci, až po dopravní prostředky. Ačkoliv to někdy může zdánlivě vypadat jako hromady šrotu, každý kus železa, dřeva či skla má za sebou svoji historii a v rámci skanzenu snad i budoucnost. Poslechli jsme si inspirativní výklad pana průvodce a zhlédli skanzen i tunel, kam nás dovezl vláček a my se tak mohli kochat nádherou okolní přírody.

Mezitím nám pan Novák připravil výborný oběd v přírodě. Poté jsme se vydali na cestu zpět do Srbska přes Bubovické vodopády, občerstvili jsme se kofolou v místní restauraci a už jsme cestovali vlakem zpět do Rakovníka, kam jsme dorazili kolem 18. hodiny. 

Výlet jsme si velice užili a děkujeme manželům Novákovým, kteří tento výlet připravili a vše potřebné nejen nachystali, ale i sponzorovali.
Mgr. Eva Chalupová

Administrace
Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace